Pomagamy w doborze odpowiednich kół do dużych obciążeń. Infolinia tel. 531 352 330

 

Sklep z kołami meblowymi i przemysłowymi Września CASTORS.PL

Kółka przemysłowe do dużych i bardzo dużych obciążeń

Kółka i zestawy kołowe jezdne z bieżnikiem poliuretanowymKółka do dużych obciażeń aluminiowo gumoweKoła do bardzo dużych obciążeń żeliwne z bieżnikiem poliuretanowymKółka przemysłowe do średnich obciążeńKoła i zestawy kołowe pneumatyczne z oponą dętkowąZestawy kołowe WTE średnie obciążenieKoła i zestawy poliamidowe kółka skrętne z hamulcem Ślizgowe KPE-POB SKoła i zestawy poliamidowe kółka skrętne z hamulcem KULOKOWE KPE-POB KZestawy z kołem poliamidowym WZMACNIANE KPM POB KZestawy kołowe POGES kółka z gumą niebrudzącąZestawy kołowe przemysłowe KPM-POGES wzmacnianeKółka z nóżką - stopką wysuwanąKółka aparaturowe i meblowe do małych obciążeńKółka podwójne aparaturowe do dużych obciążeń Zestawy kołowe kołka w obudowie nierdzewnej INOXKółka koła nierdzewne w obudowach INOX

 

Historia kołem się toczy

Tym wpisem chcemy przybliżyć Państwu nieco historię koła jako wynalazku i opisać jego kształt oraz rolę na przestrzeni dziejów.

Po dziś dzień tajemnica pozostaje to, kto i kiedy był wynalazcą koła. Źródła i badania historyczne wskazują, że najprawdopodobniej było to ok 8 tys. lat przed naszą erą na kontynencie azjatyckim. Najstarsza rzecz przypominająca koło została odkryta na terenie Iraku (dawna Mezopotamia) i datuję się ją na ok 3500 r. p.n.e.
Przypuszcza się, że koło to zostało wykonane przez Sumerów z połączonych ze sobą desek. W późniejszych okresach historycznych konstrukcja ta była ulepszana, np. przez Egipcjan, którzy konstruowali koła ze szprychami i stosowali je w rydwanach (około 2000 lat p.n.e) i Herytów, żyjących na terenach dzisiejszej Turcji.

Początkowo koła wytwarzano łącząc trzy kawałki drewna deską biegnąca w poprzek. Następnie otrzymaną kwadratową tarczę wycinano na kształt okręgu. W środowiskach gdzie drewna nie było pod dostatkiem, koła wykonywano z kamienia. Pierwsze koła były wytrzymałe, ale niezwykle ciężkie więc do ich obrotu potrzeba było niezwykle dużej siły. Przełom nastąpił gdy zaczęto podejmowanie prób "odchudzenia" koła poprzez wycinanie dziur w okręgu. Przeskok technologiczny nastąpił gdy zaczęto stosować szprychy. Taki model koła wynaleziono w Europie, Chinach i zachodniej Azji, a po roku 2000 r. p.n.e było już szeroko rozpowszechnione. 

W dzisiejszych czasach koła znajdują zastosowanie niemal wszędzie – w samochodach, pociągach, samolotach i różnego rodzaju maszynach. Trudno sobie wyobrazić bez nich świat – świat, w którym ogromne ciężary trzeba byłoby ciągnąć po ziemi na saniach lub rolkach, a transport ludzi i towarów na duże odległości w ogóle by nie istniał.

Dziś wiemy, że wynalezienie koła było jednym z najbardziej podstawowych wynalazków. Gdyby nie koło nie byłoby świata, takiego jaki znamy teraz. Dlaczego? Bo koła znajdują zastosowanie wszędzie: w samochodach, samolotach i różnego rodzaju maszynach.

pixel