Pomagamy w doborze odpowiednich kół. Zapraszamy do kontaktu. Infolinia tel. 531 352 330

 

Jakie kółka obrotowe wybrać do wózków magazynowych i transportowych?

Kółka transportowe powinny być wystarczająco wytrzymałe i jednocześnie niezbyt drogie. Główne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu kółek:

 • Nośność pojedynczego koła — powinna wynosić 30% planowanego maksymalnego obciążenia wózka.
 • Materiał bieżni kółka:
  • twarde tworzywo lub metal — do posadzek przemysłowych,

  • oponka gumowa — do nierównych powierzchni lub podłóg z progami i nierównościami.

 • Średnica kółka — im większa średnica, tym łatwiej wózek będzie pokonywał nierówności terenu. Małe kółka mogą wyszczerbiać krawędzie płytek podłogowych.
 • Typ kółek — zastosowany typ kółek będzie decydować o łatwości manewrowania wózkiem:
  • kółka obrotowe (koło skrętne lub zestaw kołowy skrętny)

  • kółka obrotowe z hamulcem (koło skrętne z hamulcem, blokadą

   lub zestaw kołowy skrętny z hamulcem)

  • kółka stałe (nieskrętne, sztywne, proste lub zestaw kołowy stały )

 • Rodzaj konstrukcji kółek 
  • kółka przemysłowe — wzmacniana konstrukcja, do intensywnego użytkowania,

  • kółka aparaturowe — do maszyn i urządzeń, które sporadycznie będą przetaczane w inne miejsce.

 

 

Jaka powinna być nośność pojedynczego koła  w wózku transportowym?

Nośność kółka — określa, jakie maksymalne obciążenie może przenosić dane koło. Na podstawie tej informacji można określić, czy koła są odpowiednio dobrane do transportowanego ciężaru. Na nierównym podłożu ciężar może rozkładać się na trzech kołach wózka. Dlatego całkowita nośność kółka nie może być mniejsza niż 30% całkowitego obciążenia wózka. Przeciążone kółka łatwo ulegają uszkodzeniu, szybciej się zużywają i są niebezpieczne dla osób obsługujących wózek. Do ładunków powyżej 1000 kg należy stosować wzmacniane kółka przemysłowe i koła transportowe do dużych obciążeń o wzmocnionej konstrukcji.

 

 

Z jakiego materiału wybrać odpowiednie kółko do wózka — poliamid, guma czy stal?

Koło twarde — wykonane z tworzywa lub stali. Tego typu kółka najlepiej nadają się do równych powierzchni. Łatwo będzie wprawić je w ruch oraz łatwo będzie nimi manewrować. Koła stalowe mogą uszkadzać nawierzchnię, dlatego lepiej wybrać kółka stalowe z opaską poliuretanową, która ochroni posadzkę przed zniszczeniem. Najtańszymi kołami do posadzek przemysłowych są kółka poliamidowe. Zapewniają wysoką nośność przy stosunkowo niskiej cenie.

 

Jaką wybrać wielkość kółek transportowych?

Dla podniesienia komfortu pracy warto stosować koła o jak największej średnicy. Małe kółka będą wpadać w nierówności podłoża i będą wprawiać wózek i transportowany towar w drgania. Duże koła łatwiej pokonują nierówności i przeszkody w postaci uskoków i progów. Na rynku najczęściej spotykane średnice kół to: 50 mm, 75 mm, 80 mm, 100 mm, 125 mm, 150 mm, 160 mm, 200 mm, 250 mm. Kółka pneumatyczne występują też w rozmiarach 220 mm, 260 mm, 300 mm.

 

Jaki typ kółek zamontować do wózka transportowego — skrętne, stałe, a może skrętne z hamulcem?

Typ kółek zamontowanych do wózka transportowego będzie miał wpływ na łatwość manewrowania wózkiem.

Zamontowanie do wózka wyłącznie kółek obrotowych pozwoli na manewrowanie nim na bardzo małej powierzchni. Będzie można obrócić go praktycznie w miejscu.

Zamontowanie do wózka jednej pary kółek stałych (kółek nieskrętnych) ułatwi przetaczanie wózka na dłuższych odcinkach. Stałe kółka stabilizują tor jazdy i nie pozwalają wózkowi na "uciekanie na boki".

 

Kółka i zestawy kołowe jezdne z bieżnikiem poliuretanowymKółka do dużych obciażeń aluminiowo gumoweKoła do bardzo dużych obciążeń żeliwne z bieżnikiem poliuretanowymKoła i zestawy kołowe pneumatyczne z oponą dętkowąZestawy kołowe WTE średnie obciążenieKoła i zestawy poliamidowe kółka skrętne z hamulcem Ślizgowe KPE-POB SKoła i zestawy poliamidowe kółka skrętne z hamulcem KULOKOWE KPE-POB KZestawy z kołem poliamidowym WZMACNIANE KPM POB K

Doradzamy wybór odpowiednich kół i zestawów kołowych

Zadzwoń już teraz! - Infolinia 531352330  (9.00-16.00)

lub napisz e-mail z zapytaniem ofertowym: sklepcastors@gmail.com

 

 

pixel