Pomagamy w doborze odpowiednich kół do dużych obciążeń. Infolinia tel. 531 352 330

 

Jak prawidłowo dobrać nośność kółka do wózka transportowego lub magazynowego?

2019-08-10

Jak prawidłowo dobrać nośność koła do wózka transportowego?


Wybór odpowiedniej nośności kół do wózka transportowego to bardzo ważny element bezpieczeństwa w firmie. Dobrze dobrane koła będą długo służyć i pomogą w sprawnym przemieszczaniu ładunków bez niebezpieczeństwa wypadku. Źle dobrane koła mogą utrudniać wydajną pracę i mogą stanowić zagrożenie dla pracowników i transportowanych ładunków.Aby się dowiedzieć, który rodzaj kół będzie odpowiedni do projektowanego wózka,  należy obliczyć minimalną nośność koła, które można w nim zastosować. Wpływ na nośność mają dwa główne parametry: obciążenie i stan powierzchni po której będzie jeździć wózek.

W pierwszej kolejności obliczamy całkowite obciążenie jakie będzie transportowane na czterech kołach wózka.  Obliczamy to dodając masę wózka i masę towaru, który będzie na nim przewożony.

Po obliczeniu całkowitej masy wózka z ładunkiem. Dzielimy jej wartość przez 3. Wynik będzie oznaczał minimalną nośność pojedynczego koła, które można zastosować w tym wózku.


Przykładowo:
Wózek o masie 800 kg / 3 = 267 kgDo tego wózka koło musi mieć nośność minimum 267 kg. – jeżeli będzie jeździł po równej powierzchni i wszystkie 4 koła zawsze będą równo obciążone.

Jeżeli wózek będzie jeździł po nierównej powierzchni należy dodać  około 10-15%

Oznacza to, że koła do wózka o masie 800kg powinny mieć nośność  300 kg.
UWAGA! Częstym błędem jest obliczanie nośności koła dzieląc masę wózka przez 4. Powyższy przykład pokazuje, że jest to niebezpieczne i może grozić wypadkiem podczas pracy lub uszkodzeniem wózka i transportowanego towaru.
pixel